Zapewne ku zaskoczeniu wielu osób, udało mi się w końcu wprowadzić zapowiadaną od dawna aktualizację Starych Programów. Nowa strona została napisana praktycznie od zera, a żeby przybliżyć Wam odświeżoną wersję serwisu, chciałbym wypunktować najważniejsze zmiany, które zostały wprowadzone. Przedstawiam wam zatem: Starepro 2017!

Silnik strony

Tutaj mogę zdradzić parę informacji technicznych o nowej stronie. Przede wszystkim, została ona napisana od zera w PHP, włączając w to moduł forum – tym razem nie jest to embedowany FluxBB, tylko własne rozwiązanie. Oczywiście, kod silnika jest zależny od kilku(nastu) bibliotek Composera, jednakże logika serwisu jest w pełni autorska.
Jedną z przyczyn, dla których prace nad obecną wersją strony trwały tak długo (przeszło półtora roku) był fakt, że potraktowałem ten silnik jako poligon doświadczalny przy okazji nauki bardziej profesjonalnego programowania [obiektowego] w PHP 😉 Przeszedł on w zasadzie co najmniej 2 przepisania na nowo – za pierwszym razem dosłownie wyrzuciłem istniejący kod i zacząłem pisać go od nowa… ale o tym, jak i o innych szczegółach „zza kulisów” opowiem w kolejnym wpisie…

Wygląd strony

Bazą dla obecnego frontendu został framework Bootstrap, a użyty zestaw ikonek to (ponownie) FontAwesome 4.x, działanie niektórych akcji . Strona jest responsywna i powinna działać dobrze na urządzeniach mobilnych oraz niewielkich wyświetlaczach. Co więcej, przyłożyłem uwagę do tego, by strona wyświelała się znośnie na…. Internet Explorerze 6 (a nawet i 5!). Nie, to nie jest żart – sprawdźcie sami 🙂

Forum

Arrivederci, FluxBB! Sekcja forum na Starych Programach jest customowym silnikiem forum, napisanym specjalnie dla naszej społeczności. Obecna funkcjonalność jest dosyć.. podstawowa – część rzeczy została wyłączona na premierę, m.in. dostosowywanie wyglądu podforów.

Ustawienia

Podzielone są na kilka sekcji. Pojawiły się opcje prywatności (można ukryć swój nick z listy niedawno widzianych osób lub zablokować podglądanie profilu przez niezalogowanych użytkowników). Można zaznaczyć opcję, aby wyświetlany był awatar z Gravatara, na podstawie adresu e-mail przypisanego do konta użytkownika. Ważną funkcją jest możliwość włączania trybu nocnego automatycznie, między godziną 20:00 a 6:00.


Zbiory

Chyba największa zmiana dotknęła właśnie tą sekcję serwisu. Do korzystania ze Zbiorów potrzebne jest konto MyPClist, niedługo rejestracja będzie mogła się odbyć bez wychodzenia ze Starepro. MyPClist to osobny serwis, mojego autorstwa, służący własnie do tworzenia katalogu posiadanych maszyn. Wszystkich zmian w Waszych kolekcjach dokonacie z poziomu Starych Programów, włączając w to dodawanie nowych maszyn. Można również komentować maszyny, korzystając z Disqusa.

Ważna informacja dla osób, które posiadały wcześniej maszyny w Zbiorach: zostały one przeniesione do archiwum – aby ponownie wyświetlały się na stronie, należy podłączyć konto MyPClist, a następnie (jednym kliknięciem) rozpocząć migrację do nowych Zbiorów, co można zrobić na tej stronie.

QDB

Od teraz QDB, czyli słynna baza cytatów z kanału IRC (i nie tylko, często dodawaliśmy również teksty powiedziane na Hangoutach czy staroprogramowym Discordzie), jest częścią głównej strony. Dodanie cytatu wymaga zalogowania się, jak i również nie jest możliwe plusowanie/minusowanie cytatów anonimowo – dzięki temu nie będzie możliwości „nabijania” ocen. Została zachowana w zasadzie pełna funkcjonalność starego silnika bazy cytatów, najbardziej widoczna zmiana, poza wymogiem zalogowania się to możliwość zmiany oceny w dowolnym momencie. Niestety, wszystkie oceny zostały zresetowane, więc zachęcam do poczytania sobie starych cytatów, przypomnienia sobie śmiesznych sytuacji i przy okazji do zostawienia okejki (lub zaminusowania) gdzieniegdzie 🙂

Wiadomości prywatne

W wiadomościach można używać BBCode, a przy wyborze adresata pojawią się podpowiedzi nicków dostępnych w serwisie. Po otrzymaniu nowej wiadomości (dopóki nie zostanie oznaczona jako przeczytana), po prawej stronie pojawi się zakładka z ilością nieprzeczytanych.

Strony 404 (nie znaleziono) / 403 (brak uprawnień)

Obie strony otrzymały nowy, prosty wygląd. W tle spadające „Moje Komputery” (zapewne w przypadku korzystania z przeglądarki niewspierającej animacji CSS3, widoczne będzie tylko niebieskie tło).

Strony logowania / rejestracji / odzyskiwania hasła

Tak zwany przedsionek serwisu – wymienione w nagłówku podstrony otrzymały świeży, przyjazny wygląd. Na każdej z nich, w tle pojawia się zapętlony 31-sekundowy filmik pokazujący o czym jest nasz serwis 🙂 Rozważałem zaprojektowanie tej części strony tak, aby imitowała okienko logowania do Windowsa 95, jednakże kompletnie by to nie pasowało do koncepcji wstawienia wideo w tle, na którym mi zależało. Myślę, że połączenie nowoczesnego wyglądu z filmem prezentującym retro-sprzęt to dobry kompromis.

Podziękowania

Chciałbym podziękować osobom, które wspomogły prace nad serwisem od strony technicznej:
* redsPL‚owi, za pomoc przy kodzie Starepro i wniesieniu do niego paru poprawek
* WPMaster‚owi, za przygotowanie zapętlonego filmu w tle na stronie logowania
* Rafix‚owi i BluRaf‚owi za pomoc przy testowaniu jednej z wczesnych wersji serwisu

Jak i również osobom innym osobom, które dopisały swoje idee do wspólnej listy pomysłów (nie wszystkie zostały jeszcze zrealizowane!). Podziękowania należą się m.in. dla:
Aveo, OliHughson, Superoskara, Oscareczka, Puuski i SzymekRaka.

Dziękuję również reszcie naszej społeczności, która nie została wymieniona powyżej, za wszelką pomoc, sugestie i pomysły, które przekazali na kanale IRC, Hangoucie, Discordzie, Messengerze, osobiście, czy jakimkolwiek innym kanałem przekazu 🙂